Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Máte AdBlock?

Prevádzka tejto stránky nie je zadarmo, vaša návšeteva ale je. Vypnite si prosím AdBlock a obnovte stránku (F5).

img

Štátne sviatky v Nemecku – ako sa líšia od tých našich?

/
/
/
884 Zobrazení

Takisto ako u nás, aj v Nemecku sa rozlišujú štátne, cirkevne sviatky a pamätné dni. Nie všetky z horespomínaných sú ale dni pracovného pokoja a niektoré sú dokonca voľné dni len v niektorých spolkových republikách a nie v celom Nemecku. Ktoré sú ale ktoré?

Tak, ako u nás sú pamätné dni pracovné dni a teda voľno od práce si nedoprajeme. Ale štátne sviatky a cirkevné sviatky sú prevažne dni pracovného pokoja. U nás je to tak, že všetky štátne a kresťanské sviatky sú zároveň nepracovné dni, okrem nového sviatku 28.10. V Nemecku sú všetky štátne nemecké sviatky taktiež nepracovnými dňami, ale pozor, nie všetky celonárodne. Niektoré sa týkajú len istých spolkových republík.  Poďme si teda podrobne rozpísať, ktoré sú „voľným dňom“ v ktorej časti krajiny.

Dni pracovného pokoja v Nemecku:

Platiace pre celé Nemecko – Nový rok 1.1., Veľký piatok 15.4., Veľkonočný pondelok 18.4., Sviatok práce 1.5., Nanebovstúpenie Pána 26.5., Turíčny pondelok (Zoslanie Ducha Svätého) 6.6., Deň nemeckej jednoty 3.10., 1. sviatok vianočný 25.12., 2. sviatok vianočný 26.12.

v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Sasko-Anhaltsko – Traja králi 6.1.

Berlín – Medzinárodný deň žien 8.3.

Brandenbursko – Veľkonočná nedeľa 17.4., Turíčna nedeľa (Zoslanie Ducha Svätého) 5.6.

v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Hesensko, Severné Porýnie-Vestfálsko, Porýnie-Falcko, Sársko, v niektorých častiach Saska a Durínska s prevažne katolíckym obyvateľstvom – Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (Božie Telo) 16.6.

Augsburg– Augsburský sviatok mieru 8.8.

v Sársku, vo väčšine Bavorska – v obciach s katolíckym obyvateľstvom – Nanebovzatie Panny Márie 15.8.

Durínsko – Svetový deň detí 20.9.

v spolkových krajinách Brandenbursko, Brémy, Hamburg, Meklenbursko-Predpomoransko, Dolné Sasko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Šlezvicko-Holštajnsko, Durínsko – Deň reformácie 31.10.

v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Severné Porýnie-Vestfálsko, Porýnie-Falcko, Sársko – Všetkých svätých 1.11.

Sasko –Deň pokánia a modlitby 16.11.

V niektorých republikách Nemecka si užijú pracujúci až 13 dní voľna do roka, vo väčšine to ale vychádza na 9 – 11 dní. Ak sa chystáte v spomínanej krajine pracovať, mali by ste byť oboznámení s týmito informáciami a po prípade aj s miestnym zákonníkom práce. Ak tu pracujete v čase štátneho sviatku alebo nedele a teda ste touto úzkou skupinou ľudí, máte nárok na náhradné voľno podľa zákonníka. Viac informácií sa môžete dozvedieť na stránke Kindergeld.click.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar