Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Figuruje vo vašich snoch o bývaní krásny rodinný dom? Máte v hlave konkrétnu predstavu o počte podlaží, izieb, o tvare a farbe fasády či strechy alebo o špecifikách, ktoré váš budúci dom musí mať? Môžete sa skúsiť poobzerať aj v katalógu, no lepšie urobíte, ak si necháte vypracovať projekt domu na mieru. V akých situáciách sa vám to oplatí?

projekt

Postaviť si vlastný dom je o čosi iné ako kúpiť staršiu nehnuteľnosť a pustiť sa do renovácie. Ak začínate od podlahy, máte jedinečnú možnosť vytvoriť pre seba a svoju rodinu dokonalé bývanie. V určitých fázach sa síce môžete nechať uniesť vašou fantáziou, no oveľa dôležitejšie je držať sa reality. Tú predstavuje najmä rozpočet, reálne potreby a nároky na bývanie a v neposlednom rade aj charakter vášho pozemku.

Projekty domov na mieru pre náročných

Pri navrhovaní domov sa uplatňujú dva spôsoby – dopredu vypracované projekty, ktoré sa zaradia do ponuky katalógu projekčnej kancelárie, alebo projekty domov na mieru. Tie architekt spracúva až po dôkladnej konzultácii s klientom a po obhliadnutí pozemku.

Katalógové projekty domov majú niekoľko výhod, tou najväčšou je výrazne nižšia cena. Pokiaľ si dokážete vybrať projekt z katalógu, môžete ušetriť až 2 000 eur a k dispozícii ho máte zväčša do dvoch týždňov.

Naopak, projekty na mieru sú drahšie a ich cena sa odvíja od m2 plochy navrhovaného objektu a tiež od náročnosti zasadenia stavby na pozemok. Pri nich však máte jedinečnú možnosť premietnuť svoje predstavy na papier a neskôr aj do reality. Vypracovaniu takýchto projektov predchádzajú sedenia s architektom, na ktorých prekonzultujete vaše požiadavky a rozpočet a na oplátku dostanete odporúčania, čo sa dá a nedá zrealizovať na vašom pozemku.

Katalógové projekty majú svoje limity

Ak zvažujete katalógový projekt, mali by ste si uvedomiť fakt, že jeho výhodná cena sa týka len jeho realizácie bez náročných zmien. Pokiaľ by sa vám pozdával dom z katalógu a chceli by ste si ho prispôsobiť podľa predstáv, zapracovanie zmien by vás v projekčnej kancelárii vyšlo buď rovnako, alebo ešte drahšie, ako keby ste si projekt nechali spraviť rovno na mieru. V rámci katalógových projektov je možné ich prispôsobovať podľa orientácie na svetové strany – napr. ich zrkadlovým obrátením.

Posúvanie nosných alebo obvodových stien predstavuje výraznú finančnú položku. Rovnako sa katalógové projekty hodia zväčša na rovinaté pozemky. Či už máte príliš členitý, alebo svažinatý pozemok, projekt domu na mieru je nevyhnutný.

V katalógoch sa nachádzajú najmä domy, po ktorých je v súčasnosti dopyt – bungalovy a menšie dvojpodlažné stavby. Ak by ste chceli architektonicky zaujímavejší alebo väčší viacgeneračný dom, porozprávajte sa s architektom o čo najlepšom riešení. Za cenu, ktorú mu zaplatíte za spracovanie vášho projektu domu na mieru, získate špecifické riešenie, ktoré bude ideálne pre vašu rodinnú aj „pozemkovú situáciu“.

Foto: Bigstockphoto

 

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :