Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zazimovanie motocykla, teda starostlivosť o motocykel po letnej sezóne, slúži nielen na regeneráciu všetkých namáhaných súčiastok, ale zároveň je prípravou na bezproblémové motorkárske jaro. Ak podceníte servis motocykla pred zimou, môže vás čakať na začiatku novej sezóny nemilé hrdzavé prekvapenie.

Čo zvládnete sami pred zazimovaním motocykla?

 • Očista motocykla

K servisu motocyklov pred zimou patrí aj dôkladné očistenie od všetkých nečistôt a prachu. Pozornosť venujte aj ťažko dostupným miestam, ktoré ste v sezóne zanedbávali. Ak budete pozorní, môžete objaviť skryté chyby, ktoré by neskôr mohli spôsobiť zbytočné problémy.

 • Premazanie súčiastok

Po dôkladnom vyčistení by vždy malo nasledovať premazanie všetkých pohyblivých súčiastok a predovšetkým reťaze. Na trhu existuje na tento účel nepreberné množstvo špeciálnych prípravkov. Tento krok je najdôležitejší pre správne zazimovanie motocykla, lebo zabraňuje korózii.

 • Plná nádrž

Korózia hrozí aj vnútru nádrže, preto sa odporúča v rámci servisu motocykla pred zimou natankovať plnú nádrž a na tento účel použiť kvalitný benzín so špeciálnymi aditívami.

Údržba motocykla

Nemusíte mať nevyhnutne supermašinu. Pravidelná údržba prospeje každému motocyklu.

 • Odpojenie baterky

Baterku odmontujte, uskladnite ju v suchej miestnosti so stálou teplotou 10 – 15 °C a asi raz za mesiac akumulátor dobite. Pohodlnejšou alternatívou je obstaranie udržiavacej nabíjačky, ktorá sama pozná, kedy je nabitie nutné.

 • Pneumatiky na motocykel

Aj pneumatiky na motocykel by mali prejsť dôkladnou očistou, ktorá zahŕňa tiež odstránenie drobných kamienkov zo vzorky. K dlhšej životnosti motocyklových pneumatík tiež prispeje, keď ich pred zazimovaním motocykla dofúknete na maximálny odporúčaný tlak a postaráte sa o to, aby cez zimu neboli vystavené dlhodobému zaťaženiu stroja a teda deformácii na jednom mieste.

 • Správne uskladnenie motocykla

Stojan na motocykel slúži práve na odľahčenie pneumatikám. Lacnejším variantom je pravidelne s motocyklom pohýnať, aby zaťaženie neniesol iba jeden styčný bod pneumatiky. Správne uložený motocykel by mal byť zakrytý priedušnou plachtou, ktorá bude odvádzať vlhkosť a zabráni tak kondenzácii.

Na čo je lepšie prizvať profesionálov?

 • Výmena oleja

Zazimovaniu motocykla zvyčajne predchádza aj výmena oleja a olejových filtrov, pretože aj nečistoty v opotrebovanom oleji môžu spôsobiť koróziu. Súčasne si v servise nechajte premazať aj valce.

 • Pravidelný servis motocykla

Pravidelný servis motocyklov predlžuje ich životnosť a vyplatí sa ho raz za rok absolvovať. Mechanici vám skontrolujú pevnosť skrutkových spojov, vzduchový filter, brzdy, ložiská, svetlá, sviečky, spojku a môžu tiež samozrejme zistiť skryté chyby.

Ste z Bratislavy alebo okolia? S výberom vhodných pneu a prezutím vašej motorky vám poradia profesionálovia z AZ Pneu!

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :