Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Golf, šport bohatých, má svoje korene v stredovekom Škótsku. Občas sa vyskytnú rozpory o jeho skutočnom pôvode, keďže mnoho národov v minulosti hralo hru podobnú, a to triafanie do guľatého predmetu akousi palicou. Až niekedy v 14. storočí sa hra zmenila a golf nabral akú-takú podobu práve vo vyššie spomínanom Škótsku. Pridal sa ďalší úder a každý hráč či družstvo začali hrať iba jednou loptičkou.

Golf sa hrával všade, na piesočnatých plážach, pred kostolom, či na širokých pláňach, ktoré slúžili ľuďom k prechádzkam. Každý golfista musel povinne nosiť červený kabátik, aby bol ľahko rozpoznaný jeho zámer a zabránilo sa tak prípadným zraneniam náhodných okoloidúcich.

Dnes je golf rozšírený po celom svete a veľké percento ľudí ho považuje za svoju záľubu či súčasť bytia. Z golfu sa stal doslova priemysel. Už totiž nejde len o obyčajný šport, ale o skutočný štýl života.Ak ste sa aj vy rozhodli pre golf, musíte si uvedomiť, že to, čo nesmie žiadnemu hráčovi chýbať, je práve golfová palica.

Aké typy golfových palíc poznáme?

Golfové palice sú veľmi dôležitým náčiním pri hre. Palica je zložená z troch základných častí :

1. hlavy (oceľovej, drevenej či syntetickej) – palica má jednu stranu tváre, ktorá sa používa k úderu loptičky.

2. Šaftu, železnej alebo grafitovej tyči. Jej dĺžka sa pohybuje od 89cm do 115cm. Grafitový šaft je vhodný pre ženy, deti či seniorov hlavne kvôli svojej váhe a pružnosti. Je s ním možné odpáliť loptičku na väčšiu vzdialenosť. Oceľový používajú hráči s rýchlejším švihom, ktorí práve jeho tvrdosť využijú pre rany viac presné.

3. dripu, teda pogumovaného držadla, určeného k úchopu palice.

Všetky golf palice sú robené tak, aby pri hre dokázali využiť fyzikálne zákony a dodali tak golfovému švihu presnosť a ladnosť.

Drivery

Používajú sa hlavne na odpal dlhých rán a to ak je jamka vzdialená od miesta odpalu cca 180 m a viac. Driver má najnižší uhol úderovej plochy nazývanej taktiež aj loft. Sklon loftu nám ovplyvňuje dráhu loptičky a tiež vzdialenosť odpalu. Skúsení golfisti poväčšine mávajú driver s nižším loftom. Medzi najlepšie drivery patria drivery s loftom nejakých 10 stupňov, ktoré majú veľké hlavy. Výsledok odpalu s takýmto typom golfovej palice má menej chýb a je rovnejší.

V minulosti boli drivery vyrábané z dreva, neskôr ich však nahradili kovové materiály. Kov má veľkú výhodu hlavne pre začínajúcich hráčov. Jednou z nich je zníženie ťažiska, ktoré zväčší výšku odpalu a taktiež nie je veľmi pravdepodobné, že palicu pri odpale zaboríte do zeme.

Železá

Ak sa nachádzate od greenu vo vzdialenosti do 180 metrov je dobré použiť tento typ golfovej palice. Železá majú kratší šaft, menej oblú hlavu a vyššie odpaly. Sú vhodné práve na pri odpaly z iných povrchov, ktoré sú mierne problematické. Príkladom môže byť napríklad hlbšia tráva, stromy, či úpätia kopcov.

Wedge

Ide o špeciálne upravené železá. Pokiaľ ide o profesionálnych golfistov, mnoho z nich ich vlastní hneď niekoľko. Wedge sú zvyčajne konštruované ako žiletky (hlavy palíc nemajú vydutie). Používajú sa pre krátke, vysoké a veľmi presné rany, takže nie sú potrebné funkcie predošlých druhov palíc. Veľmi dobre slúžia práve pri vyhadzovaní loptičiek zo zlých povrchov ako je piesok atď.

Putter

Puttery sú používané k doklepnutiu loptičky do jamky. Hráva sa s nimi na greene a majú veľa podôb – krátke, zahnuté s najrôznejšími tvarmi hlavy.

Ako si vybrať?

Pred nákupom teda riadne zvážte, akú palicu si zaobstarať a pridať do svojej golfovej výbavy. Ak v kúpe stále nemáte jasno, opýtajte sa odborníkov obchodu, ktorí vám sú k dispozícii a radi vám vo všetkom poradia tak, aby sa z vás stal plnohodnotný golfista.

Nezanedbajte ani prípravu Vašej príručnej batožiny, ktorá patrí do golfovej výbavy každého hráča. Príručná batožina musí obsahovať tíčka, lovítka, uteráky, vypichováky, markovítka a ďalšie. Je viac ako jasné, že sa pri hre bez týchto predmetov nezaobídete. Vnútro tašky je špeciálne prispôsobené tak, aby ste v nej vy mali poriadok a každý z potrebných predmetov svoje stále miesto.Zakúpiť si môžete tašku rôznych značiek ako Hugo Boss, Adidas, Armani a iné. Záleží len na vás a na tom, čo sa najviac hodí k vášmu imidžu. Navštívte predajňu a dajte sa konečne do toho. Veľa šťastia vo vašom golfovom dobrodružstve!

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :