Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Máte AdBlock?

Prevádzka tejto stránky nie je zadarmo, vaša návšeteva ale je. Vypnite si prosím AdBlock a obnovte stránku (F5).

img

Fotopasce sú užitočný pomocník aj pre vás

/
/
/
596 Zobrazení

Vravia vám niečo fotopasce? Čo to je za zariadenie a ako sa dajú využiť? Pozrieme sa bližšie na fotopasce, ich použitie a ako vám môžu pomôcť v bežnom živote.

Fotopasca je zariadenie na zaznamenávanie záberov okolia poväčšine na základe nejakého pohybu. Väčšina fotopascí je sfarbených nenápadne a ich účel je čo najviac splynúť s okolím a pomocou maskáčov alebo tmavých odtieňov oklamať vzhľadom. Zaznamenáva fotky alebo aj videozáznam pri akomkoľvek pohybe. Potom vás notifikuje mmskou alebo emailom. Niektoré fotopasce viete dokonca nastavovaž pomocou mobilnej aplikácie a teda netreba vám ju dávať dole zo stanovišťa manuálne. Už žiadny nečakaný, ani očakávaný návštevník vám za jej pomoci neujde.

Ako všelijak sa dajú tieto zaradenia využiť a na čo všetko sa bežne používajú?

 • pozorovanie revíru – pre poľovníkov slúžia na kontrolu revíru na diaľku a bez ich prítomnosti
 • efektivita lovu – zvýši efektivitu lovu tým, že nemusíte hodiny sedieť na posede a budete rýchlo notifikovaní v prípade približujúcej sa zveri
 • chráni majetok – nie je len pre poľovníkov, ale pre každého, kto chce ochrániť svoj majetok
 • odhalí nie len nepovolené vniknutia a zlodejov, ale aj pytliakov
 • odhalí iný zločin – napríklad nepovolené vstupy, nelegálne skládky, nelegálnu ťažbu atď.

Poslúži týmto skupinám ľudí:

 • poľovníkom
 • chatárom
 • ornitológom
 • lesníkom, ochranárom
 • príslušníkom polície
 • bežným občanom

Aké sú výhody a hlavné parametre, ktoré si musíte na fotopasciach všímať? V prvom rade je to už spomínaná „neviditeľnosť“ zariadení. Okrem toho, že sú maskáčovo sfarbené, po prípade tmavo zelené alebo iného tmavého odtieňa, dokážu vytvárať záznam taktiež neviditeľne. Blesk pascí nevytvára typický záblesk svetla, ako pri bežných fotoaparátoch, ale je v podstate neviditeľný pre zver aj pre ľudí.

Prisvetlenie funguje za pomoci infračerveného žiarenia. Podľa vlnovej dĺžky potom rozlišujeme tieto hodnoty parametrov – do 850nm a 940nm. Pri hodnote do 850nm je dosah až 20m a pre ľudské oko je neviditeľné. Malé žiarenie kamery je takmer nemožné spozorovať. Pri vlnovej dĺžke 940nm je dosah síce len 10m, ale žiarenie je neviditeľné pre ľudí a aj zvery. Ďalej je tu neviditeľný blesk, ktorý pracuje za akéhokoľvek počasia, v rôznom teréne a viditeľnosti, taktiež ho nevidia ani ľudia ani zvery a samozrejme v noci. S týmto teda súvisí aj parameter dosvit, čo je dosah pasce.

Ďalej je to rozlíšenie fotografií a videa. Štandardne sa dnes všetky zariadenia predávajú aspoň s rozlíšením HD. Sledujte ale Mpx. Niečo okolo 10Mpx je dostatočné rozlíšenie pre peknú kvalitu fotiek. Dosiahnuť môžete ale aj 36Mpx pri fotkách a full HD pri videu.

Ďalším parametrom na sledovanie je expozičný čas. Keď ho nastavíte príliš vysoký, hrozia vám rozmazané fotografie a každý menší pohyb na nich. Pustíte ale do kamery viac svetla. A opačne – nižšia expozícia sú pekné ostré fotky, ale trochu menej svetla. S tým súvisiaca je rýchlosť spúšte. Spúšť by nemala trvať dlhšie ako 1,2s, niektoré pasce podporujú aj čísla pod 0,5s.

Ďalej to môže byť zorný uhol. Čím väčší je zorný uhol, tým viac môžete zachytiť len pomocou jednej fotografie. Niektoré kamery majú zorný uhol aj 60 stupňov.

Parametre zaujímavé pre vás môžu byť aj počet a kapacita batérií, predplatený program pre dáta alebo nutnosť kúpiť si vlastnú sim kartu, pamäťová karta priamo v balení, počet predplatených fotografií a podobne. Niektoré fotopasce disponujú aj displejom, na ktorom môžete odčítať nejaké základné funkcie a parametre z fungovania kamery. Je už potom na vás, čo si nájdete vo vašom cenovom rozsahu pri pomere k výkonu zariadenia.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

 • Facebook
 • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar