Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

V dnešnej dobe si priemerný turista zoberie so sebou na cesty skôr kameru alebo fotoaparát, ako taký ďalekohľad.Jeho využitie je ale stále na mieste, a je množstvo situácií, v ktorých vám kvalitný ďalekohľad nič nenahradí. Ako turista môžete pozorovať vzdialené objekty, ktoré vás zaujali, ako poľovník z posedu zver, na ktorú poľujete, ako námorník vzdialené objekty na mori a podobne.

Ďalekohľady sa rozdeľujú podľa viacerých kritérií. Konštrukcie, využitia, zväčšenia a iné. Každý má niečo do seba a každý má svoje využitie a účel. Konštrukcia môže byť lomená – Porro alebo priama – Roof. Rozdiel je v lepšej uchopiteľnosti v prípade lomenej konštrukcie, priama je zasa skladnejšia. Podľa využitia môžu byť turistické, poľovnícke, divadelné, detské a mnoho ďalších. Zväčšenie môžeme nájsť v číselnom údaji každého ďalekohľadu. Napríklad 8×26. Prvé číslo je zväčšenie (zoom) a druhé číslo priemer objektívu. Priemer objektívu nám tiež udáva svetelnosť ďalekohľadu. Čím vyšší priemer, tým väčšia svetelnosť. Na čo sa teda zamerať pri výbere ďalekohľadu?

Ak ste turista a ďalekohľad potrebujete ako doplnok svojej výbavy, nech už na svojich cestách pozorujete čokoľvek, jednoznačne sa pre vás hodí turistický ďalekohľad. Jeho prednosti sú nižšia cena, jednoduchšia konštrukcia, nižšia váha a skladnosť. Svetelnosť a zväčšenie naopak patrí k jeho slabším stránkam.

Ak ste poľovník, logicky sa vám najviac hodí poľovnícky ďalekohľad. Je menej kompaktný, za to má ale vyššiu svetelnosť a vyznačuje sa väčšinou lepším zväčšením, čiže vyšším zoomom. Zvykne byť lomenej konštrukcie, ktorá sa lepšie drží v ruke, je ale menej skladná. Ceny sú priemerne vyššie ako pri turistických.

Chodíte často do divadla a z väčšej diaľky vám unikajú detaily? Pre vás je vhodný divadelný ďalekohľad. Tie zvyknú byť kovovej a jednoduchšej konštrukcie a štýlovo zdizajnované. Zakúpiť si ich nepríde tak finančne náročné. Zväčšenie zvykne byť 3, málokedy presahuje túto hranicu, keďže v divadle sa nejedná až o také vzdialenosti.

Máte už vybratý ten svoj? Zohľadnite všetky kritéria a vyberte si vhodný ďalekohľad pre vás.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :