Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Mnohí z nás sa na ne spoliehajú každý jeden deň bez toho, aby sme o nich vôbec niekedy premýšľali. Autobatérie poháňajú naše autá a či už jazdíte na benzínovom, naftovom alebo elektrickom vozidle, spoliehate sa na to, že práve táto časť vozidla ho naštartuje a udrží v bezproblémovom chode.

Batérie sú jednoducho všade a sú zodpovedné za napájanie mnohých našich každodenných zariadení, no málokedy sa nad nimi naozaj zamyslíme. Pokračujte v čítaní a možno sa o týchto  (nielen v čase energetickej krízy) dôležitých doplnkoch dozviete niečo viac a zaujímavé.

Výroba, pri ktorej sa musí myslieť na recykláciu

Ako sme si už povedali, batérie zohrávajú v našich životoch významnú úlohu. A ani tie do auta nie sú výnimkou. Pri ich výrobe sa však musí myslieť aj na bezpečný spôsob recyklácie. Len v USA sa každý rok vymení 100 miliónov autobatérií, čo by mohlo predstavovať pre naše životné prostredie obrovskú záťaž. Našťastie nič podobné nehrozí.

Až 99 % vymenených autobatérií je recyklovaných a až 97 % samotnej batérie je možné recyklovať. Dobrou správou tiež je, že bežná autobatéria vám vydrží niekedy aj viac ako tri roky.

A prečo je recyklácia v tomto prípade tak dôležitá? Recyklácia autobatérie ušetrí až 90 % energie a emisií skleníkových plynov. Nesprávne zlikvidované autobatérie môžu vypúšťať do jazier a iných vodných plôch olovo.

Sila, ktorá hýbe svetom dlhé roky

Vedeli ste, že tie najlepšie batérie vydržia celé generácie? Na rozdiel od balenia čerstvého šalátu, dátum minimálnej trvanlivosti na balení batérií neznamená, že ich treba automaticky zlikvidovať.

Aj keď sa výkon batérie časom znižuje, môže ešte dlho uvoľňovať energiu. Len nedávno sa dostala na svetlo sveta informácia zobrazujúcu batériu do načúvacieho prístroja Eveready zo 70. rokov, ktorá mala v sebe ešte energiu.

Ešte pôsobivejší je zvonček na Oxfordskej univerzite na batérie, ktorý údajne zvoní už takmer 180 rokov! V skutočnosti sa o ňom hovorí, že už odzvonil viac ako 10 miliárd krát. V Guinessovej knihe rekordov je batéria tohto zvončeka označovaná ako „najodolnejšia batéria na svete“.

Ani dnešné batérie ale nie sú o nič horšie. A ak vo vašom aute  „hviezdi“ kvalitná VARTA zo Žiliny, možno si to veľmi rýchlo overíte aj v praxi. Táto značka má na silu, ktorá hýbe svetom už roky, naozaj talent!

Vedeli ste, že značka VARTA bola vo vesmíre trikrát? V roku 1969 počas pristátia na Mesiaci zaisťovali batérie tejto značky bezproblémový chod fotoaparátu. VARTA bola zapojená aj do projektu Galileo v roku 1989 a v súčasnosti do medicínskeho zariadenia na ISS, čo dokazuje, že tieto mobilné a výkonné zdroje energie dokážu odolávať aj tým najextrémnejším podmienkam.

Batérie môžu byť vyrobené aj z potravín

Zaujímavé, ale pravdivé tvrdenie. Ingrediencie, ktoré potrebujete na výrobu batérie, môžete nájsť aj vo vašej vlastnej kuchyni. Podľa odborníkov sú najlepšie potraviny na použitie ovocie a zelenina s vysokými hladinami kladne nabitých iónov, ako je draslík alebo sodík. Zemiaky a uhorky sú dva dobré príklady a citróny sa tiež často používajú na tieto druhy experimentov.

Ak si teda budete pri najbližšej príležitosti do vianočného osvetlenia alebo auta kupovať novú batériu, určite si na tieto zaujímavé kuriozity spomeňte.

Zdroj obrázkov:

  1. Somchai_Stock/Shutterstock.com
  2. haryigit/Shutterstock.com

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :