Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Rodičia, ktoré majú deti s atopickým ekzémom, musia absolvovať nie ľahký proces ako zvládnuť toto kožné ochorenie. Zvládať ekzém alebo snažiť sa ho udržať ako tak pod kontrolou si vyžaduje nielen starostlivosť, ale aj pozorovanie kedy sa ekzém zhoršuje a kedy sa zlepšuje.

Atopický ekzém je zápalové kožné ochorenie, ktoré je dedične podmienené. Je tu však nádej, že väčšina detí (60-70%) z atopického ekzému takpovediac vyrastie alebo prejavy ekzému sa zmiernia.

Dojčenská resp. kojenecká fáza atopickej dermatitídy sa môže objaviť u bábätka už relatívne veľmi  skoro, v 2. alebo 3. mesiaci života. Príznaky sú väčšinou ľahko rozoznateľné. Červené vyrážky sa ako prvé objavia zväčša na tvári, odkiaľ sa ekzém môže rozšíriť na krk, telo a končatiny. V miernejších formách môže ekzém postihnúť len kožné záhyby na končatinách.  Alebo postihne len niektoré miesta, napríklad kútiky úst, očné viečka, uši, či prsty. Pokožka býva na dotyk veľmi suchá, šupinatá s prasklinkami a sčervenaná. Pupáčiky sa môžu zmeniť na mokvavé pľuzgieriky, ktoré sú silne svrbivé.

V tomto prípade je už nutná návšteva dermatológa, ktorý predpíše špeciálne prípravky, ktoré zmierňujú prejavy ekzému aj svrbenie. Aj malé detičky sú schopné sa pri akútnych prejavoch ekzému doškriabať až do krvi, a preto je nutné pokožku ošetrovať a zamedziť jej manuálnemu dráždeniu. Napríklad aj nosením správneho oblečenia. Vyhýbajte sa najmä vlne a umelým tkanivám. Tie kožu zbytočne dráždia.

Na rodičoch je teda, aby venovali svojmu dieťaťu špeciálnu starostlivosť a dodržiavali liečbu predpísanú dermatológom. A vedeli tiež odpozorovať, čo ekzému napomáha, alebo čo ho naopak zhoršuje.  Každé dieťa je jedinečné, preto sa tieto faktory môžu odlišovať. K vonkajším faktorom patria alergény, ktoré sa šíria vzduchom, ako je peľ, roztoče, prach či zvieracia srsť. Dráždivé už len pri vdýchnutí môžu byť aj látky, ako je napríklad osviežovač vzduchu alebo chemické čistiace prostriedky, poprípade dotyk s oblečením, ktoré je vyprané v silnom pracom prášku. Potravinové alergény tiež môžu prispievať k stavu ekzému. Najčastejšie alergény sú kravské mlieko, vajcia, kakao, orechy, mak, citrusové plody, ale aj kakao a ďalšie. Stav ekzému sa mení aj počas ročných období. Najmä zima a chlad môžu za to, že koža sa rýchlejšie vysušuje, čo môže byť pri atopickom ekzéme problém.   Medzi ďalšie, možno podceňované faktory, ktoré zhoršujú ekzém, patrí aj stres a psychická nepohoda. Dieťa by malo preto vyrastať v pokojnej atmosfére.

Najväčšia chyba pri ošetrovaní atopického ekzému je, ak rodičia so starostlivosťou prestanú, hneď ako uvidia zlepšenie.  Atopický ekzém je typický striedavými obdobiami pokoja a akútnych stavov. Ak starostlivosť podceníte, alebo liečbu predpísanú dermatológom ukončíte skôr, nikdy svojmu dieťaťu nepomôžete. Práve naopak. Mohli by sa pri ňom akútne stavy objavovať častejšie a trvať dlhšie.

Viac sa dozviete na www.bioderma-sk.com.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :