Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zaujala vás cyklistika natoľko, že by ste chceli vlastný bicykel, no neviete si vybrať z pomedzi toľkých druhov? Potrebujete vedieť, čo znamenajú cudzie názvy bicyklov?

V tomto článku sa to dozviete.

Náš tím RetroBicykle.eu vie, že vyznať sa v takom množstve rôznych druhov bicyklov je veľmi ťažké. Preto by sme vám radi v krátkosti predstavili niekoľko druhov bicyklov, aby sme vám pomohli s ich výberom.

Retro bicykel / mestský bicykel (urban / city)

Tento typ je určený na presun po meste. Je vhodný pri presune napríklad do vášho zamestnania. K ich výbave zvyčajne patrí osvetlenie, blatníky, kryt reťaze. Do tejto kategórie spadajú aj skladacie bicykle a retro bicykle. Vyznačujú sa hlavne jednoduchou údržbou a veľmi dobre ovládateľnou geometriou.

Cestný bicykel (road / žiletka)

Cestné bicykle majú tenké plášte, ktoré je možné nafúkať na vysoký tlak. Sú rýchle, veľmi elegantné a ľahké. Tým sa docieli minimálny odpor cesty. Ich charakteristickou črtou sú barany (ohnuté riadidlá). Ich veľkou nevýhodou je, že sú tvrdé a chýba im univerzálnosť. Nie sú vhodné do žiadneho terénu.

Fitness bicykel

Fitness bicykle sú športové cestné bicykle s rovnými riadidlami, sú vhodné na rýchle presuny mestom, preto sú často využívané poštovými poslíčkami. Oproti klasickým cestným bicyklom ponúkajú vyššiu geometriu a aj pohodlnejšie sedlo.

Gravel

Gravelové bicykle sú podobné cestnému bicyklu, ale s kratšou a vyššou geometriou. Vďaka pevnejším ráfikom a širším plášťom sú vhodné aj pre jazdu po nespevnených poľných cestách. Ich rám umožňuje prichytenie blatníkov a nosiču batožiny.

Krosový bicykel (cross)

Krosové bicykle majú užšie pneumatiky, preto sú určené hlavne na rekreačné a športovejšie jazdenie. Krosový bicykel nebýva vybavený blatníkmi, nosičom, svetlami a preto má prezývku naháč. Bicykle takéhoto druhu majú odpruženú prednú vidlicu pre lepšiu jazdu v nerovnom teréne.

Trekking

Trekingový bicykel je vlastne crossový bicykel, avšak doplnené o blatníky, svetlá či nosič. Je vybavený na premávku po cestných komunikáciách. Vďaka pohodlnému sedeniu hodí na rekreačne jazdenie bez pocitu únavy.

HT (hardtail)

Hardtail má prednú vidlicu odpruženú, zadná vidlica nie je odpružená. Majú dobrú hmotnosť, sú ľahké na údržbu. Sú využívané hlavne na XC (Cross-country).

Horský bicykel (MTB / Mountain bike)

Horské bicykle sú najvyhľadávanejšou aj najpočetnejšou kategóriou a niet divu. Sú totiž najuniverzálnejším druhom. Majú rozdielne parametre v rôznych častiach bicykla, napríklad dĺžka prednej vidlice (zdvih), geometrie, posedu atď.

Downhill– Zdvihy od 180 do 200 mm
– Určený výhradne na zjazd, nie na šľapanie do kopca
– Vysoké zdvihy umožňujúce rýchlu jazdu z kopca aj vo veľmi náročných podmienkach
– Celoodpružené, ale pevné
– Ponúkajú naozajstný adrenalínový zážitokEnduro– Zdvihy od 150 do 180 mm
– Je určený do ťažších, no nie najnáročnejších zjazdov alebo bikeparkov
– Ťažisko je posunuté viac nad zadné koleso
– Má širšie riadidláCross-country (XC)– Zdvihy od 100 do 130 mm
– Pretekárska kategória vhodná na cyklomaratóny – Stavaný na rýchlosť s nižšou váhouTrail / All-mountain– Zdvihy od 130 do 150 mm
– Najuniverzálnejší typ – zvládne aj športovú jazdu ťažším terénom

BMX

BMX sú malé bicykle, určený do skate-parkov či cyklo-parkov. Kolesá majú veľkosť 20 a 24 palcov s 1 prevodom. Sú vhodné na rôzne akrobatické triky ale aj na „pouličné predvádzanie“.

Dirt

Zdvihy od 100 do 130 mm – väčšinou majú 26 palcové kolesá, určený pre triky vo vzduchu. Sú vhodné do skate a bike parkov. Sú stavané tak aby vydržali aj tvrdé dopady.

Fatbike

Fatbike sú bicykle s tučnými kolesami. Sú určené do extrémnych podmienok. Vhodné napríklad na zábavu na snehu.

Dúfame, že vám tento článok pomohol pri výbere správneho druhu bicykla pre vás.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 3

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :