Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Kolobežka je výborným spôsobom ako sa v preplnenom meste rýchlo dostať z bodu A do bodu B. Čo všetko si pri jej zaobstarávaní treba všímať?

Vyberajte aj podľa parametrov kolies

Pri výbere kolobežky musíte pochopiť osobitosti, ktorými každý model disponuje. Napríklad kolesá môžu mať rôzny priemer (označuje sa v milimetroch). Platí však, že čím sú väčšie, tým rýchlejšie sa dá na kolobežke ísť. Dôležitá je aj tuhosť gumy, respektíve pneumatík – mäkšie kolesá vám poskytnú dobrú priľnavosť a vyšší komfort, avšak opotrebujú sa rýchlejšie ako ich tvrdšie náprotivky.

ABEC odkazuje na plynulosť jazdy

Tzv. deck je miestom, na ktorom sa pri jazde na kolobežke stojí. Jeho šírka závisí od modelu. Zvyčajne sa táto časť vyrába z hliníka, aby bola robustná a odolná. Čo sa ložísk týka, tu si treba všímať označenia ABEC. Ide o normu definujúcu plynulosť či presnosť ložísk. V tomto prípade platí, že čím nižšie číslo, tým viac sa treba na kolobežke odrážať, ak chcete dosiahnuť požadovanú rýchlosť.

A čo brzdy?

Brzdy môžu byť umiestnené vpredu na riadidlách, prípadne na zadnej strane nad kolesom. Ich umiestnenie však nemá vplyv na ich fungovanie. Tak či onak, spoľahlivý brzdový systém predstavuje nevyhnutnosť v prípade, že sa s kolobežkou pohybujete v uliciach miest a na frekventovaných cestách či chodníkoch.

Kolobežky na kratšie vzdialenosti

Kolobežky predstavujú skvelú alternatívu dopravy v mestách, nakoľko nezanechávajú žiadnu environmentálnu stopu a sú rýchlejšie ako chôdza. Ak potrebujete využívať kolobežku na kratšie vzdialenosti (1-2km), mali by ste riešiť model s priemerom aspoň 175mm a ložiskami ABEC 5. Zvýhodnite nižšiu váhu kolobežky na úkor komfortu, ktorý poskytuje (v prípade kratších vzdialeností).

Kolobežky na dlhšie vzdialenosti

Ak chcete podnikať dlhšie výlety (2-5km a viac), voľte komfortnejší a rýchlejší model s priemerom kolies aspoň 200mm a ložiskami rady ABEC 5 a vyššie. Odpruženie nie je vyložene nutnosťou, no oceníte ho pri jazde po rozbitých cestách.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :