Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Zabezpečením vlastného bývania ešte vaše starosti nekončia. Hoci už máte to náročnejšie za sebou, ešte treba nové bývanie zariadiť. Často sa však nedá kúpiť všetko zariadenie naraz. Treba začať s tým najdôležitejším. V článku si povieme o veciach, bez ktorých sa nezaobídete.

Premyslite si dizajn vášho bývania

Prázdny priestor je ideálna príležitosť zariadiť si bývanie presne podľa vašich predstáv. Ako prvé je dôležité premyslieť si dispozičné riešenie priestoru. Načrtnite si preto plán dizajnu interiéru. Na základe toho sa následne môžete rozhodnúť, ktorému dizajnu dáte prednosť. A samozrejme, pomôže vám to aj správne sa rozhodnúť ohľadom rozmerov nábytku. Napríklad dreveného nábytku do detskej izby.

Nezabudnite pritom na logické súvislosti ohľadom funkčných zón, a to podľa druhov činnosti, ktoré sa v dome odohrávajú. Pamätajte, že čím bude dispozícia domu jednoduchšia a prehľadnejšia, tým lepšie sa vám v ňom bude bývať. Veď moderné trendy bývania sa zakladajú hlavne na jednoduchých líniách a celkovom minimalizme.

A teraz poďme k jednotlivým veciam, bez ktorých sa rozhodne nezaobídete.

Posteľ

Prirodzene, priestor spálne by mal spĺňať predovšetkým všetky podmienky na kvalitný a zdravý spánok. V tomto smere je základným predpokladom kvalitná a lacná posteľ s matracom. Najčastejšie sa vyrábajú z borovicového dreva, ktoré má elegantný charakter a univerzálne použitie.

Tip

Pri výbere matracov dbajte na to, aby boli vyrobené z kvalitných materiálov a mali potrebnú certifikáciu. Rošt do postele by sa mal vyznačovať pevnosťou, odolnosťou a vysokou pružnosťou. Pri jeho výbere tiež zohľadnite, či pôjde pod pružinový alebo penový matrac.

Kuchynská linka a spotrebiče

Kvalitná kuchynská linka by mala vydržať striedanie vysokej teploty, vlhkosti a používanie ostrých predmetov pri každodennom varení. Preto je treba voliť vhodný materiál, ktorý bude dostatočne odolný a ľahko udržiavateľný.

Populárne je najmä drevo, lamino a MDF (stlačená homogénna zmes drevených vlákien a lepidla so stredne hustou štruktúrou). Nezabudnite si premyslieť systém otvárania skriniek a priestor kuchyne pred výberom kuchynskej linky dôkladne rozmerať.

Čo sa týka spotrebičov, populárne sú najmä vstavané. Dbajte hlavne na to, aby čo najviac z nich bolo multifunkčných (ušetríte priestor) a aby boli v lepšej energetickej triede (úspora energie). Ich dizajn by mal byť samozrejme jednotný (nerez, farebnosť…). Nezabudnite na dekorácie a malé úžitkové predmety – ideálnym doplnkom každej kuchyne sú napríklad šálky na kávu s peknou potlačou.

Vybavenie kúpeľne

Okrem klasického vybavenia (kozmetika, hygienické potreby, uteráky) je v prípade sprchového kúta užitočný najmä pekný sprchový záves. Na jednej strane zabráni prenikaniu vlhkosti do priestoru kúpeľne pri sprchovaní a na strane druhej prispeje k jedinečnému dizajnu a osobitosti priestoru.

Sedačka do obývacej izby

Pochopiteľne, je dobré mať miesto, kde si môžu hostia sadnúť, alebo kde môžete relaxovať po náročnom dni. V tomto smere je dôležitý vhodný výber sedačky do obývačky. Nezabudnite si premyslieť jej dizajn a rozmer. Rovnako zvážte, či dáte prednosť rozkladacej verzii s úložným priestorom, rohovej sedačke alebo modernej verzii pozostávajúcej z viacerých častí.

Nábytok na skladovanie vecí

Pri sťahovaní sa vám nahromadí množstvo vecí, ktoré bude treba niekde skladovať. Ako ich ale efektívne uskladniť a pritom ušetriť miesto? Ideálnym riešením sú vstavané skrine. Pokiaľ vám to dovolia vaše finančné možnosti, je najlepšie nechať si ich urobiť na mieru presne podľa vašich predstáv a dispozičných možností priestoru.

V tomto smere sú užitočnými pomocníkmi aj zásuvky pod posteľ. Predstavujú praktické šuflíky, kde si môžete uložiť všetky práve nepoužívané periny či zimné bundy. Pokiaľ máte v dome vysoké stropy, nebojte sa využiť i priestor tesne pod nimi. Napríklad formou políc nad zárubňou dverí alebo využitím vysokých drevených knihovničiek.

Užitoční pomocníci v domácnosti

Sťahovanie je náročná záležitosť, pri ktorej vznikne neporiadok. Preto aby ste si udržali váš nový domov v čistote hneď od začiatku, je potrebné siahnuť aj po spotrebičoch, vďaka ktorým bude upratovanie hračkou. V tomto smere vám pomôžu napríklad ručné vysávače a robotické vysávače.

Aby sa menej prášilo, sú užitočnými pomocníkmi čističky vzduchu. Pokiaľ máte domácich maznáčikov, nezabudnite aj na vysávače pre chlpy domácich zvierat.

Rada na záver

Nový domov je dôležité zútulniť hneď od začiatku. V prvom kroku úplne stačí, ak na dobre viditeľné miesto umiestnite nejaký symbolický predmet, ktorý vo vás vyvoláva príjemné pocity. Myslite aj na rastliny, ktoré dodajú každému priestoru bývania jedinečný charakter a vyvolávajú príjemné pocity nielen bývajúcim, ale aj návštevám.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :